Tanítás a(z) Máté könyvből

Úgy is lett!

Az ígéret csak akkor ér valamit, ha be is teljesül. Jézus nem csupán beszélt a haláláról és feltámadásáról – megígérte, és úgy is lett! Felment Jeruzsálembe, elítélték, átadták a pogányoknak és keresztre feszítették. És most, a legnagyobb és legcsodálatosabb ígéret is beteljesedett: feltámadt! Az üres sír nemcsak egy történelmi tény, hanem egy biztos alap arra, hogy Jézusnak minden szava igaz.

A kereszt ereje

Egy esemény, amely megrengette a világot – nemcsak a földet, hanem a szellemi valóságot is. A föld megrendült, a sziklák meghasadtak, a sírok megnyíltak és a templom kárpitja kettéhasadt… Mi történt ott a kereszten, ami ilyen hatalmas erővel bírt? És vajon mit jelent ez ma nekünk? Hogyan hat ránk ma is a kereszt ereje?

Megfeszített Krisztus

A keresztről szóló beszéd valakinek bolondság, valakinek Isten ereje. Bárhogy is állunk a kérdéshez, azt vita nélkül el kell ismernünk, hogy olyan jelentőségű dolog történt a Golgotán, ami végül az egész világot átformálta, megváltoztatva a társadalmat, kultúrát. De vajon személyesen neked mit jelent a kereszt?

A botrányos kegyelmi ügy

Az emberi kegyelem gyakran elfogult, politikai és társadalmi érdekek befolyásolják, és nem mindig tükrözi az igazságot. Isten kegyelme azonban más: nem érdemek vagy befolyás alapján adatik, hanem mindenkinek elérhető, függetlenül attól, hogy mennyire nem vagyunk rá méltók. Jézus átvette Barabbás – és a mi helyünket, hogy megmutassa: az Ő kegyelme nem igazságtalan, hanem megváltó.

Péter és Júdás – A bánat két útja

Mindketten elbuktak, majd mindketten megbánták amit tettek. Mégis, egyikük története helyreállással, a másiké tragédiával végződött. Mégis miért? Vajon törvényszerű volt Júdás bukása? Vagy számára is lett volna lehetőség a megtérésre? És ha igen, akkor ő hol siklott félre? És mit tanulhatunk ma mindebből?

Hogyan győzzük le a kudarcot

Életünk során mindannyian átélünk bukásokat és a kudarc fájdalmát. Péter is átélte. Pedig ő volt a tanítványok között a legelkötelezettebb, a legbátrabb, a legbiztosabb; mégis, Jézus elfogásának éjszakáján háromszor tagadta meg Mesterét. De a történet itt nem ért véget! A kudarc nem a végállomás, hanem a helyreállás kezdete lehet.

Látszólag legyőzve, mégis győztesen

Jézus a Gecsemáné drámáját követően megerősödve indult el elfogói felé. Amikor katonák támadtak rá, nem menekült, nem hívott angyali segítséget, sőt még az ellenségét is meggyógyította. A látszólagos vereség valójában győzelem volt, hiszen bár elfogták, mégis minden pillanatban ő irányított, és rendíthetetlenül folytatta küldetését a Golgota felé.

Legyen meg a te akaratod

Jézus az utolsó vacsora után a gecsemáné kertben vívja meg az emberiség legfontosabb harcát. Nem fegyverrel, hanem imában, a gondolataiban. Bár egész életében tisztában volt vele, hogy mi a küldetése, ezen a ponton mégis el kellett döntenie, hogy valóban meg is teszi. Szeretete felülkerekedett félelmein, amikor kimondta: “legyen meg a te akaratod”.

Az első Úrvacsora | Máté 26:14-29

Jézus tanítványaival töltött utolsó vacsorájának meghittségét és örömét egy aljas árulás árnyékolta be – Júdás elárulta Mesterét. És mégis, Jézus tekintetében nem látunk haragot, csupán szeretetet. Hogy lehet ez? Hogyan képes az Isten szeretni azokat is, akik elárulják Őt? Hogy képes szeretni minket, akik nap mint nap elfordulunk Tőle? Ez a kegyelem: Isten feltétlen szeretete, amely még a legnagyobb hűtlenség ellenére is átölel minket.

Szeretet a megosztottság idején | Máté 2:1-12 – Advent 2024

Karácsony közeledtével gyakran halljuk: ez a szeretet ünnepe. De vajon értjük még, mit jelent a szeretet, ha kivesszük belőle Azt, aki maga a szeretet forrása? Ha Isten nélkül próbáljuk megélni, csupán egy üres szóvá válik, az ajándékozás kiüresedik, a családi együttlétek pedig háborús helyzetté fajulnak. Jézusban maga Isten jött el közénk, hogy megtanítson minket, mi a valódi szeretet. Vegyünk példát a napkeleti bölcsekről és üdvözöljük és ünnepeljük őt méltón!