Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a keresztyén élet örömöktől és élvezetektől mentes. Holott ez nem így van. Viszont a kísértések valóságosan jelen vannak a mindennapjainkban. Hol a határ kísértés és bűn között? Hogyan tudunk ellenállni? Jézus fontosnak tartotta, hogy példát mutasson és felvértezzen minket, hogy megálljunk a kísértések idején.
Az emberiség történelme során számos olyan elmélet volt, amelyek évszázadokon keresztül tartották magukat, majd később megdőltek. Elég például arra az elképzelésre gondolni, miszerint a Föld a világmindenség középpontja. Tévedni emberi dolog, tartja a mondás, de minél hamarabb belátjuk, hogy tévedtünk, annál jobb. Keresztelő János a szolgálatában éppen egy ilyen tévedésre próbálta felhívni az emberek figyelmét, és az üzenete később Jézus és a tanítványok szolgálatában is folytatódott, sőt, ma is érvényes.
Vajon mennyire befolyásolja a gyerekkorunk azt, hogy milyen lesz az életünk felnőttként? Vajon a gyerekkori sérelmek minden esetben kihatnak ránk felnőttként? Bátorító azt látni, hogy amikor Isten testet öltött, nem a könnyebb utat választotta, Jézus gyerekkora nem volt sem könnyű, sem problémamentes. És talán ebből, hogy azonosult velünk ebben is, mi is erőt meríthetünk.
Előfordul veled is, hogy döntéshelyzetben lefagysz, mert félsz, hogy rossz döntést hozol, vagy hogy utólag derül ki, hogy lett volna jobb opció is? Máté Jézus születésének inkább a háttértörténetét írja le, amelyben kulcsszerepet kap József döntése. Milyen folyamaton ment ő át, és mit tanulhatunk tőle arról, hogyan hozzunk jó döntéseket?