Tanítások

Hittel a völgyön át | Máté 17:14-27

Bármennyire is szeretünk kiszakadni a hétköznapokból, töltekezni, új erőre kapni, de muszáj visszaereszkedni a “völgybe”, mindennapi életünk színterére. És bár sokszor kudarcot vallunk és erőtlennek érezzük magunkat, csakis itt tölthetjük be valódi küldetésünket. Ebben a részben három, látszólag teljesen eltérő eseményen keresztül Jézus erőteljesen tanít minket a hitről és annak hatalmáról.

Csúcsélmény | Máté 17:1-13

Jézus és legközelebbi tanítványai együtt mennek fel egy hegy tetejére. Itt, ahol az ég és a föld találkozik, tanúi lehetünk Jézus dicsőséges átváltozásának. Ez a történet nem csak Jézus isteni mivoltáról szól, hanem arról is, hogy hogyan nyújthatunk támogatást egymásnak saját “hegyeink” megmászása közben.

A Mennyország kulcsai | Máté 16:19-28

Amikor egy új munkahelyen a főnököd átnyújtja az iroda kulcsait, ezzel teljes bizalmat szavaz neked. Pontosan ezt tette Jézus Péterrel, amikor átadta neki a mennyek országának kulcsait, egy gesztus, amely mély bizalmat és felelősséget jelent. Ez a momentum évszázadokon át inspirálta a keresztény művészetet és gondolkodást, ahol Pétert szinte mindig kulcsokkal a kezében ábrázolták, mint aki a mennyek kapujánál áll és döntéseket hoz. De vajon tényleg rajta múlik, ki léphet be a mennyek országába?

Kovász és identitás | Máté 16:1-18

Miért vonzódunk annyira a jelekhez és a csodákhoz? Milyen rögzült, észrevétlen “kovászaink” lehetnek, amelyeken dolgoznunk kell? Hogyan befolyásolja az identitásunkat mindaz, amit mások gondolnak rólunk, és amit mi gondolunk magunkról? Ezeket a gondolatokat vizsgáljuk meg együtt a Máté 16:1-18 alapján.

Morzsáktól a lakomáig | Máté 15:21-39

Aki a kicsit nem becsüli, a nagyot nem érdemli – tartja a mondás. De mégis, hogy elégedhetünk meg a kevéssel? És a kevésből hogyan lesz elegendő mindenki számára? Fedezzük fel, Isten hogyan nyújt útmutatást és reményt a mai világ számára, ahol oly gyakran szembesülünk a kevés és a sok, a hiány és a bőség kérdéseivel.

Amikor a szappan nem elég | Máté 15:1-20

Az orvosok a műtétek előtt végzett alapos kézmosással a fizikai tisztaságot célozzák meg, ami elengedhetetlen a betegek védelmében. Velük ellentétben a zsidó írástudók mosakodási szertartásaikban a lelki tisztaság elérését is keresték, azt remélve, hogy külső cselekedeteik belső megújulást eredményeznek. Jézus tanításán keresztül megértjük, hogy a valódi tisztaság a szív mélyén kezdődik, nem pedig a külsőségekben. Üzenete világos: a bűn a szívből ered, és itt kell kezdenünk a tisztító munkát.

Kösd össze a pontokat | Máté 14:22-36

Sokunknak kedves gyerekkori játék a “kösd össze a pontokat” rejtvény, amikor a látszólag értelmetlen pontok halmazát a megadott sorrendben összekötve kirajzolódik a kép. Valójában az életünkben is minden egyes pillanat, találkozás vagy tapasztalat egy-egy pont, amiket össze kell kötnünk, és így haladunk a megértés felé. Ebben a történetben Jézus egy hasonló feladatot ad a tanítványainak, hogy végre megértsék és meglássák, ki is Ő valójában.

Betervezett hiány | Máté 14:1-21

Mit kezdünk egy olyan helyzettel az életünkben, amikor valaminek a hiányával szembesülünk. Amikor erőforrásaink nem elegendőek az adott szituáció megoldására. Pál úgy válaszolt egy ilyen helyzetre, hogy elegendő számára Isten kegyelme, mert az Ő erőforrásai a mi hiányosságainkban tudnak aktivizálódni. Jézus is erre tanítja követőit, amikor azt mondja: hozzátok ide azt az öt kenyeret és két halat…

Keretbe foglalva | Máté 13:24-58

Gondoljunk csak bele, milyen lenne a Louvre, vagy bármely más galéria a világon, ha a műalkotásokat, képeket és festményeket nem kereteznék be? A keretek nem csupán dekoratív elemek, határokat szabnak és struktúrát adnak a képeknek. Képes megváltoztatni a festmény hatását, sőt, kiemeli a mű szépségét és jelentőségét! Jézus a mai napon ugyanezt teszi számunkra. Folytatja tanítását a mennyek országáról, és ezt különleges formában teszi: keretbe foglalja és így emeli ki a lényeget.

Mennyei talajtan | Máté 13:1-23

Az agrár felsőoktatásban a talajtan egy meghatározó és fontos tantárgy, ugyanis alapjául szolgál számos további szakterületnek. De vajon hogyan kapcsolódik ez egy bibliaórához? Fedezzük fel együtt, ahogy Jézus egyedülálló módon vezet be minket a talajtan rejtelmeibe!